Na sídlišti Nové Ďáblice, ve vnitrobloku ulic Taussigova, Hlaváčova a Za střelnicí, probíhá výstavba „Rodinného a komunitního centra Ládví“ financovaného z rozpočtu Prahy 8 za výrazné dotační podpory Magistrátu hl. města Prahy, který poskytl na výstavbu centra 20 mil. Kč. Účelem poskytnuté dotace přitom bylo dle rozhodnutí zastupitelstva magistrátu hl. města Prahy „Vybudování rodinného centra v nevyužitém objektu MČ, které bude poskytovat služby a prostory pro děti různých věk. kategorií“. Obyvatelé přilehlých domů ale hlasitě proti stavbě protestují. Co se jim na výstavbě nelíbí, shrne za obyvatele vnitrobloku v rozhovoru RNDr. Helena Zlámalová, CSc., předsedkyně výboru SVJ bytových jednotek bezprostředně sousedících s rozestavěným centrem.
Proč se Vám vlastně výstavba nelíbí, vždyť komunitní centrum pro rodiny je na první pohled užitečným projektem, který byste měli spíš vítat, nebo není to tak?
Komunitní centrum pro rodinu není to zásadní, co obyvatelům našeho domu vadí. Většinou považují myšlenku za rozumnou. Co nás děsí, jsou rozměry budovy, která vzniká na místě původního přízemního objektu. Je pravdou, že původní objekt, který využívala hlavně firma pečující o zeleň na sídlišti, nebyl nikým udržován a chátral od 90. let. Přesto se ale jednalo o pevný zděný objekt, který vyžadoval opravu střechy a omítek, jistě i rekonstrukci vnitřních prostor. V jeho těsné blízkosti je několik vzrostlých stromů a mezi nimi také poměrně neobvyklý, u nás docela vzácný Liliovník tulipánokvětý. Tvořil zajímavou dominantu prostoru vnitrobloku a roste zde přes 40 let. Ten měl být podle záměru investora zlikvidován a pouze díky našim protestům se jej podařilo zachovat.
Objem původní stavby byl 380 m3, objem nové budovy je 1 490 m3. To jsou údaje z architektonické studie. Realita je, co do objemu stavby, ještě horší. Stavitelé totiž nestaví na původních základech, ale za jejich obvodem vyhloubili a vybetonovali nové základy. Původní přízemní objekt vyrostl o patro, takže současný dvoupodlažní dům má výšku přes 10 m. A to už je opravdu barák, který nám vyrostl cca 30 m před okny.
Jak jsme zjistili, v objektu nebude jenom rodinné centrum. Téměř celé první patro zabere kavárna se sklady a veškerým zázemím. V objektu bude podle návrhu architekta dále recepce, budou tam kanceláře pro pracovnice neziskové organizace Osmička pro rodinu apod. Takže rodinné a komunitní centrum je spíše zástěrka pro čistě komerční objekt!
Nedávno jsme se navíc dozvěděli z odpovědi místostarosty Nepila, kterou mi poslal jako reakci na interpelaci při červnovém zasedání zastupitelstva, že tam má být také coworkingové centrum.
Byli jste oslovení před zahájením projektu jako dotčené SVJ?
Před zahájením projektu nám nikdo nic neřekl. Ani zmínka o tom, že se bude něco ve vnitrobloku dít. Na konci minulého roku byl výbor SVJ pouze požádán dopisem p. starosty, aby se vyjádřil, zda chceme na malé proluce mezi domy, kde bylo kdysi dětské hřiště, vytvořit zázemí pro seniory. Výbor svolal obyvatele, radili jsme se, poslali dopis s návrhem panu starostovi. Nikdo se již neozval, dvě původní lavičky tam stojí dál a na místě se nic nezměnilo. Takže zbytečná snaha, teď se tomu můžeme jenom smát.
O stavbě jsme se dozvěděli, až když se začala původní budova bourat. Začali jsme pátrat, co se děje, a proč jsme nebyli osloveni. Dozvěděli jsme se, že nejsme účastníkem stavebního řízení, respektive, že výbor SVJ nemůže zastupovat v této věci vlastníky, a tudíž není nutné nikoho informovat. Takže jednotlivé vlastníky bytů není možné oslovit, protože je jich mnoho a výbor SVJ není v této věci kompetentní, nemůže je zastupovat! A stavební povolení může být vydáno během několika dní!
Po zjištění všech okolností jsme 15. května poslali písemnou stížnost p. starostovi Petrusovi s našimi konkrétními připomínkami a dotazy. Odpověď nepřišla žádná! Když jsem 27. června na zasedání zastupitelstva interpelovala zastupitele a dotázala se pana starosty proč neodpověděl, řekl mi, že on o tom moc neví, to vše zajišťuje pan místostarosta Nepil a ten mi jistě odpoví písemně později. Při interpelacích totiž pan místostarosta ze sálu raději odešel.
Jak jste sama zmínila, v záměru se objevil výraz coworkingové centrum. Co si o tomto záměru myslíte?
Coworkingové centrum sem vůbec nepatří. To si sem budou různí podnikatelé jezdit půjčovat kanceláře, organizovat jednání s klienty apod.? Kde budou parkovat, když už takhle tady bojujeme o každé parkovací místo? To je holý nesmysl. Vnitroblok mezi paneláky na sídlišti není místo pro coworkingovou ideu. To je zase jenom zastírací manévr pana místostarosty Nepila, který to celé organizuje.
V jakém stádiu je momentálně výstavba?
Budova vyrostla obrovským tempem. Během několika týdnů stála hrubá stavba a byly ořezány větve Liliovníku, který překážel. V současnosti stavba pokračuje velmi pomalu, skoro to vypadá, že stavba stojí. Ono už není kam spěchat, to hlavní bylo vykonáno.
Jaký je Váš cíl, čeho byste rádi dosáhli?
Náš cíl je jasný. Chceme dosáhnout odstranění této megalomanské stavby. Na jejím místě by mohlo být pěkné hřiště pro děti, lavičky pro maminky s kočárky i pro seniory. Bylo by možné také obnovit původní objekt a udělat tam skutečně prostory rodinného a mateřského centra, jako je to ve vedlejším vnitrobloku. Chceme se také pokusit zachránit Liliovník tulipánokvětý, kterému kolem kořenů zalili betonové základy nového objektu a ořezali větve do výše 10 m. To vše pod „patronací“ České inspekce životního prostředí, kam jsme se obrátili s podnětem 31. 5. 2018. Z odpovědi jsme se dozvěděli, že „vzdálenost vzrostlého stromu je jen asi 1-1,5 m od stěny budovy“. Ale ten strom je obklopen budovou ze tří stran! „Jámy pro základy byly hloubeny ručně a kmen i kořenové náběhy jsou ochráněny dřevěnou stěnou. Zhotovitel zajišťuje pravidelnou zálivku dřeviny. Zda a v jakém rozsahu bude zdravotní stav liliovníku ovlivněn výstavbou, nelze podle vedoucího oddělení ochrany přírody ČIŽP OI Praha predikovat.
Co by Vám v řešení situace pomohlo?
Každá pomoc je dobrá nyní i v budoucnu. Nechceme, aby se podobné jednání opakovalo. Nechceme, aby zastupitelé jako ovce odhlasovali vše, co jim starosta nebo místostarosta předloží k hlasování, a nezajímali se blíže o účel rozhodnutí, jeho rozsah a následky a zejména o názor lidí, žijících v dané lokalitě. Zastupitelé mají zastupovat občany, a to je příliš velká zodpovědnost, než aby jenom zvedli ruku, protože „na to bude dotace“.
Lukáš Wagenknecht (infobox k tématu)
Nešťastnou situaci, do které se obyvatelé těsně přilehlých domů centra nejen v Taussigově ulici dostali, vnímáme. Je to opět klasická politika „o nás bez nás“, jednoduše demonstrace arogance současné politické reprezentace na radnici Prahy 8. Celou kauzu nyní analyzujeme. Dle námi získaných informací Praha 8 dostala finanční dotaci na předimenzovanou budovu centra 20 mil. účelem dotace má být vybudování centra pro děti různých věkových kategorií. Dle současného záměru má ovšem budova plnit odlišný účel, mohlo by se tak jednat o porušení rozpočtové kázně ze strany MČ Praha 8. Věcí se budeme dále zabývat a podnikat kroky k tomu, aby došlo k nápravě současného stavu.