800 milionů vrácených EU kvůli špatné zakázce není vina Lukáše Wagenknechta

Chtěl bych se ohradit proti pomluvám pana premiéra, které soustavně pronáší proti mojí osobě.

V posledních několika dnech jste v médiích opakovaně mohli z úst premiéra Babiše slyšet, že kvůli mně Česká republika přišla o 800 milionů korun. Vyjadřuje se tak v souvislosti s finální auditní zprávou, která se týká jeho střetu zájmů.

Co o mně říká není pravda. Jak to bylo s auditem, po němž ČR musela 800 milionů vracet do rozpočtu EU, se dočtete na TOMTO ODKAZU.

Pan Babiš poslední dny do médií nepravdivě uvádí, že o oněch 800 milionů korun ČR přišla kvůli mně. Snaží se tak odvést pozornost od svých vlastních problémů, auditních zpráv a Čapího hnízda.

V TOMTO ČLÁNKU se dočtete, jak to celé bylo s mojí spoluprací s panem Babišem na Ministerstvu financí, a také jak to ve skutečnosti bylo s 800 miliony, o které ČR přišla. Zde uvádím jen krátký souhrn:

➡️Jedná se o audit, který zkoumal tendr na monitorovací systém evropských fondů budovaný pro MMR.

➡️Audit dělali úředníci z Ministerstva financí, které tehdy vedl současný premiér Babiš.

➡️Audit mimo jiné odhalil, že MMR hodnotil dvě nabídky různých společností, které byly vyhotoveny na jednom počítači. Nabídky byly z 99% shodné.

➡️Závěry tohoto auditu schválila Evropská komise. Zakázka byla zúřadovaná protiprávně.

➡️ČR nakonec přišla o možnost, aby budování monitorovacího systému bylo podpořeno z evropských zdrojů.

➡️Po prozkoumání případu Česku hrozilo, že po finanční korekci přijde „jen“ o 200 milionů korun.

➡️O celých 800 milionů bychom přišli, pokud by byl prokázán trestný čin, což se ale nestalo. Proto je pro mě dosud nepochopitelné rozhodnutí vlády, která rozhodla o financování auditované zakázky z českého rozpočtu a celý projekt tak vyjmula z evropského financování.

➡️O 800 milionů korun připravila občany tehdejší vláda, v níž Andrej Babiš zastával post ministra financí.