Milionové trafiky městských politiků jedou dál

Sliby politiků o tom, jak omezí nesmyslně vysoké odměny za práci v dozorčích radách městských podniků jsou evergreenem, který je tahákem před každými volbami.

Naposledy současná primátorka Adriana Krnáčová spolu se svými kolegy před čtyřmi roky slibovala „zrušte trafiky, volte profíky!“ Bohužel v Praze máme další promrhanou šanci. I po čtyřech letech dál pokračují milionové odměny spřízněným politikům vládnoucí strany. Jednou z rekordmanek je členka zastupitelstva hlavního města, RNDr. Marcela Plesníková. Díky kumulaci veřejných funkcí si přišla v minulém roce minimálně na 220 000 korun měsíčně. Plat premiéra republiky byl přitom ve stejném roce o třicet tisíc měsíčně menší. Zasedání jedné z dozorčích rad přitom proběhlo pouze pětkrát za celý rok.

Průměrný důchod byl minulý rok 11 784 korun, což je 18, 7 krát méně. Jednoduše běžný senior nedostane na důchodech za 1,5 roku to, co politička z magistrátu za měsíc.

Abychom byli spravedliví, nejenom současná pražská koalice rozděluje statisíce v městských dozorčích radách. V předchozím volebním období politici dnes opozičních stran seděli v dozorčích radách úplně stejně a také brali statisíce za několik jednání do roka.

Problém osobně nevidím jenom ve výši odměn, které jsou spíše než nepřiměřené nemorální. Problém je i v odbornosti, kdy jsou na kontrolní funkce v dozorčích radách dosazování místo odborníků s praxí politici, kteří si vylepšují měsíční příjem. Tématem kvalitní kontroly úřadů a městských společností se zabývám přes 15 let a proto vím, o čem mluvím.

Co je na tom však nejsmutnější? Že slibovaná změna opět nepřišla. Jak ve sněmovně, tak na magistrátu. Ve sněmovně byl hlasy ANO SPD a KSČM smeten ze stolu návrh zákona Pirátů, který by politické trafikanství omezil. Na pražském magistrátu radní Grabein Procházka slibuje změnu už několik let a spojuje ji s vytvořením městského superholdigu. Žádný konkrétní návrh však do zastupitelstva doposud nepředložil.

Proto až opět od koaličních politiků uslyšíte, že zatočí s trafikami, buďte obezřetní. Někteří politici slibují, co se jim zdá jako tahák na voliče, jiní předkládají konkrétní a konstruktivní návrhy.

Komentář: Ing. Lukáš Wagenknecht, ekonom auditor