KDO JSEM

Jmenuji se Lukáš Wagenknecht a již šestým rokem jsem vaším senátorem a hlasem na politické scéně. Narodil jsem se a vyrůstal v Pardubicích a na místní univerzitě jsem vystudoval obor Hospodářská politika a správa. Profesí jsem ekonom a přes 15 let jsem pracoval jako interní auditor. Auditoval jsem stovky projektů, do povědomí veřejnosti se asi nejvíce zapsalo odhalení zmanipulovaných dotací v operačním programu Severozápad, nebo audit výstavby metra A v Praze. V roce 2015 jsem byl oceněný cenou za odvahu od Nadačního fondu proti korupci za své dlouhodobé nekompromisní postoje v roli auditora.

Ve volném čase rád chodím do posilovny, na kolo a v zimě lyžuji. 

VÁŠ SENÁTOR

První rovinou práce senátora je samotná práce v Senátu. Primárně se věnuji efektivní veřejné správě, energetice, dopravě, transparentnosti, boji proti korupci a ochraně klimatu. Má vize České republiky je moderní, digitalizovaný a efektivně fungující stát, který klade důraz na ochranu životního prostředí i na ekonomickou situaci svých občanů.

Dlouhodobě podporuji malé a střední podnikatele, kteří drží naši ekonomiku v běhu. Bohužel ale právě jim systém stále nastavuje mnoho překážek, i v době covidu byly nejvíce omezeni vládními zákazy. Na jejich ochranu jsem v roce 2020 v Senátu inicioval vznik úspěšné ústavní žaloby pro zrušení diskriminačních opatření vlády směrem k drobným podnikatelům.

V Senátu předkládám kvalitní pozměňovací návrhy a při projednávání zákonů aktivně vystupuji. Na Senátu si vážím toho, že na plenární schůzi i ve výborech vždy probíhá kultivovaná a věcná diskuze o klíčových problémech.

Předsedám Komisi pro dohled nad veřejnými prostředky a jsem členem Hospodářského výboru, Podvýboru pro energetiku a dopravu a Komise pro sdělovací prostředky. Zároveň na dvou vysokých školách přednáším předmět Interní audit.

VÁŠ HLAS

Druhá rovina práce senátora probíhá v obvodu, za který byl zvolen. Můj obvod zahrnuje Prahu 8, Prahu 18, Dolní Chabry, Čakovice, Ďáblice a Březiněves. Funguji jako ombudsman místních obyvatel a pomáhám při řešení jejich problémů. Vždy jsem otevřen diskuzi, rád slyším vaše názory a nápady a dveře mé senátorské kanceláře na Palmovce jsou otevřené každému. S mnoha z vás jsem se potkal nejčastěji při řešení dopravy, developerských projektů či ochrany zeleně. Zahušťování a rozvoj sídlišť, ať už v Ďáblicích, Kobylisích či Bohnicích, je dlouhodobým tématem. Nové byty jsou potřeba, ale výstavba musí být citlivá k danému místu. Spoluprací spolků, obyvatel i úřadů MČ se daří udržet sídliště jako příjemná místa pro život.

V životě i v politice mě nebaví o problémech jen mluvit. Vždy hledám praktická řešení. Mé vnímání světa je liberální, což v Senátu není úplně běžné. To platí pro obě komory Parlamentu, konzervativní vnímání nyní převažuje i v Poslanecké sněmovně. Byl bych proto rád, kdyby v senátních volbách uspěli liberální kandidáti.

Mým cílem je vždy prosazovat zájmy občanů. Jsem zde, abych vás reprezentoval a hájil nejen v Senátu.

Děkuji za vaši podporu a důvěru, a těším se na další spolupráci a setkávání s vámi!

S pozdravem, 

Lukáš Wagenknecht