Pozměňovací návrh k ošetřovnému

Dnes se od 14:00 hodin konala schůze Senátu PČR. Projednávali jsme pět zákonů, kterými vláda reagovala na pandemii koronaviru, a které včera ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna.
Paní ministryně Maláčová odmítá řešit nouzi desetitisíců rodičů, kteří pracují na DPP a DPČ. Kvůli špatně nastavenému systému (který tu je dlouhodobě a paní ministryně za něj nemůže) je odmítá zařadit do režimu ošetřovného. Současná situace připravila desítky tisíc těchto lidí o možnost výdělku. Jde také o matky samoživitelky, které mají několik částečných úvazků formou DPP nebo DPČ. Přivydělávají si například formou úklidů prostor, doplňování zboží v obchodě a podobně. Logicky tak v současné době svou práci z domova, kde jsou s dětmi, vykonávat nemohou a zůstali tak úplně bez příjmu.

V Senátu jsem se snažil prosadit pozměňovací návrh, který by zajistil ošetřovné i pro tyto lidi. Bohužel, i přes dlouhou debatu se mi návrh prosadit nepodařilo. Doufám, že paní ministryně vymyslí jiné konkrétní a smysluplné řešení a nedovolí spadnout desetitisíce rodin do hmotné nouze. Celé znění pozměňovacího návrhu je ZDE.

Chápu kolegyně senátorky a kolegy senátory, že nechtějí o další den prodlužovat legislativní proces a tím schválení mnoha dalších opatření. Zodpovědnost za pracující rodiče na DPP a DPČ, kteří nyní zůstali bez příjmu a nemohou čerpat ošetřovné, jde za MPSV a paní ministryní.