Senátoři chtějí zrušit opatření zakazující maloobchod

Dlouhodobě vyzývám vládu, aby otevřela maloobchod a nelikvidovala svými opatřeními drobné a střední podnikání. Vláda svým nedávným opatřením omezila počet nakupujících na prodejní plochu, ovšem bez možnosti znovuotevření menších provozoven. Proto jsme se rozhodli k vypracování ústavní stížnosti na zrušení krizového opatření vlády, kterým zakazuje provoz maloobchodu a služeb.
Vláda do dnešního dne neposkytla relevantní data, na jejichž základě přistoupila k uzavření maloobchodu. Lidé nepřestali nakupovat, vláda jen tímto opatřením přesunula zákazníky a současně tržby od drobných a středních podnikatelů do hypermarketů.
Menší provozovny mohou zcela bez problému regulovat počet osob na prodejně i dodržování odstupů před prodejnou. Zároveň by jejich otevření vedlo k většímu rozptýlení nakupujících, kteří by se nekoncentrovali jen v hypermarketech.
Pokud vláda bezodkladně neuvolní zákaz maloobchodního prodeje, podáme se skupinou senátorů vypracovaný návrh k Ústavnímu soudu. Již nyní disponujeme podpisy více než 50 senátorů napříč senátorskými kluby.
Odkaz na video z dnešní tiskové konference, kde se mnou vystoupili senátoři Zdeněk Nytra za klub ODS a TOP09, Lumír Kantor za klub KDU-ČSL, Michael Canov za klub STAN a předseda našeho klubu Václav Láska, je k dispozici na mém facebooku.